Grupa 3-4 latki
GRUPA 3-4 LATKÓW
WITAMY W NOWYM
ROKU SZKOLNYM 2024-2025
Zabawa ruchowa "Wiosenne czynności w ogrodzie"
Praca plastyczna pt. "W marcu jak w garncu"
Kosmiczna sesja zdjęciowa
Układamy kosmiczne puzzle
Wizyta pszczelarza. Poznajemy produkty ekologiczne
Praca plastyczna "Ufoludek"
Lepienie dinozaurów z plasteliny
Praca plastyczna "Jajo dinozaura"
"Raz, dwa, trzy... dinozaury liczysz Ty!"
Walentynkowe zajęcia z Panią Psycholog
Bal karnawałowy 2025 "Zdrowie"
Praca plastyczna "Zimowy krajobraz"
SPRAWOZDANIE Z PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNYM 2024/2025
W GRUPIE DZIECI 3 I 4 LETNICH
Od września do lutego grupa 3 i 4 latków liczyła 21 dzieci: 12 dziewczynek i 9 chłopców. W miesiącu luty jedno z dzieci zmieniło miejsce zamieszkania i z tego powodu stan dzieci zmienił się na 11 dziewczynek oraz 9 chłopców. Troje dzieci z powodu choroby ma dużą absencję. Jeden chłopiec posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Praca dydaktyczno – wychowawcza obejmowała realizację treści zawartych w „Podstawie programowej wychowania przedszkolnego" oraz w programie „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci” (MAC Edukacja) w oparciu o pakiet „Kolorowe karty”, z którego materiały, karty dobierane są zgodnie z potrzebami nauczyciela i możliwościami dzieci. Powyższe programy zostały wzbogacone o tematy własne nauczyciela, wynikające z potrzeb i dostosowane do potrzeb dzieci oraz czasu i miejsca pracy z dziećmi.
Głównym celem pracy w grupie na początku roku szkolnego była adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych, biorąc pod uwagę, że wszystkie dzieci przyszły do przedszkola po raz pierwszy. W miłej atmosferze prowadzone były zabawy i zajęcia mające na celu zintegrowanie dzieci, współdziałanie, wyrobienie poczucia współodpowiedzialności, próby oceniania zachowań swoich i innych dzieci. Dzięki temu dzieci chętnie nawiązują kontakty z rówieśnikami oraz okazują współczucie i zainteresowanie w sytuacjach, gdy komuś stała się krzywda. Szczególny nacisk położony był na przestrzeganie ustalonych norm i zasad (dotyczących czasu zabawy i pracy, bezpieczeństwa w przedszkolu i na spacerach, porządku i odpowiedniego zachowania się w sali w czasie zabawy, zajęć oraz w czasie spożywania posiłków), doskonalenie samoobsługi, ćwiczenie sprawności ruchowej i manualnej. Umiejętność dzielenia się zabawkami jest wciąż trenowana, gdyż dla niektórych jest to spore wyzwanie na co dzień.
Dzieci wdrażane były do aktywnego słuchania czytanych głośno opowiadań, wierszy, bajek, wypowiadały się na różne tematy, obserwowały i opisywały najbliższe otoczenie, uczestniczyły też w zajęciach logorytmicznych, oddechowych – wspierających prawidłową mowę oraz rozwój narządów artykulacyjnych. Uczyły się piosenek, tańców, zapoznały się z podstawowymi instrumentami. Doskonaliły sprawności manualne podczas zajęć plastycznych i technicznych poprzez gniecenie i darcie papieru, lepienie z plasteliny, wycinanie, rysowanie, malowanie różnymi technikami i akcesoriami, jak i poprzez zabawę masą plastyczną (zimny śnieg).
Podsumowując proces adaptacji, u większości dzieci dało się zauważyć pewne poczucie przynależności do grupy i bycia jej częścią. Dzieci początkowo nieśmiałe i mające problemy w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami oraz nauczycielem poczyniły postępy i zaczęły dobrze i bardzo dobrze funkcjonować w grupie; chętnie uczestniczyły w zajęciach grupowych (szczególnie ruchowych, praktycznych i manualnych). Wciąż jednak zdarzają się sytuacje trudnych pożegnań z rodzicami w drzwiach sali. Wtedy dziecko zostaje odpowiednio zaopiekowane i otrzymuje tyle wsparcia ile potrzebuje.
W grupie 3 i 4 latków prowadzone były zajęcia dodatkowe: język angielski. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach.
Analizując rozwój fizyczny dzieci z tej grupy to dobrze radzą sobie z czynnościami samoobsługowymi w toalecie, łazience i podczas posiłków. Samodzielne ubierane się jest jednak wciąż powszechnym w grupie problemem. Choć już na tym etapie, czyli na końcu półrocza można zaobserwować postępy w tej umiejętności u wielu dzieci. Prawie wszystkie dzieci chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych, muzycznych, rytmicznych. Nie mają problemów z wykonywaniem ćwiczeń gimnastycznych. Cała grupa wykonuje prace plastyczne wykorzystując różne techniki i materiały. Popracować należy na starannością kolorowania i czasem poświęconym na daną pracę. Niektóre dzieci bardzo szybko kończą pracę, nie przykładając się do starannego jej wykonania.
Jeśli chodzi o rozwój społeczny, to tak jak wspominałam wcześniej dzieci wykazują prawidłowy stosunek do rówieśników i dorosłych, bawią się zgodnie ze sobą i swoimi zainteresowaniami, wciąż uczą się dzielenia zabawkami. Większość dzieci słucha poleceń nauczyciela, rozumie je i stosuje. Sporadycznie zdarza się nieprzestrzeganie ustalonych wspólnie norm i zasad (oprócz dwójki dzieci, które notorycznie nie stosują się do zasad ani poleceń nauczyciela). Dzieci potrafią grzecznie zwracać się do siebie nawzajem, jak i do nauczycieli.
Podsumowując rozwój poznawczy mogę stwierdzić, że grupa charakteryzuje się dobrze rozwiniętym poczuciem rytmu, śpiewają piosenki z dziecięcego repertuaru, interpretują ruchem muzykę, rozpoznają melodie (w tym patriotyczne i kolędy). Dzieci często rozmawiają między sobą, starają się werbalnie wyrażać swoje myśli, mimo że u kilkorga z nich mowa jest niewyraźna. Jedno dziecko nie odzywa się w ogóle do osób starszych, kiwa tylko głową jeśli odpowiedz ma oznaczać ,,tak” lub ,,nie”. Podczas zabawy swobodnej oraz pracując przy stoliku rozmawia z rówieśnikami ale tylko wtedy kiedy myśli, że dorośli jej nie słyszą. Wracając do rozwoju poznawczego, to dzieci bardzo uważnie słuchają czytanych im utworów oraz odpowiadają na pytania z nimi związane. Chętnie uczą się krótkich wierszyków, rymowanek i wyliczanek. Chętnie biorą udział w ćwiczeniach logopedycznych, wykonują ćwiczenia oddechowe. Zabawy manipulacyjno – konstrukcyjne dają im wiele satysfakcji. Dzieci rozpoznają podstawowe zjawiska atmosferyczne, posługują się określeniami dotyczącymi kierunków i przestrzeni. Wskazują wybrane figury geometryczne. Klasyfikują przedmioty ze względu na ich wspólną cechę (kolor lub wielkość). Potrafią liczyć do 3, a niektóre nawet więcej. Lubią układać puzzle, łączyć obrazki w pary. Wykonują proste ćwiczenia graficzne (np. rysowanie po wykropkowanej linii), starając się przy tym prawidłowo trzymać kredkę czy ołówek. Czynność ta wymaga jednak ciągłego ćwiczenia, zarówno chwyt, jak i nacisk kredki.
WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY: dostarczanie holistycznego rozwoju każdego dziecka, kształtowanie umiejętności wycinania nożyczkami oraz prawidłowego chwytu kredek i ołówka, przeprowadzanie ćwiczeń logopedycznych, kładzenie nacisku na zgodną zabawę (dzielenie się zabawkami) oraz wzajemny szacunek podczas wypowiedzi.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI: rodzice zostali zapoznani z wynikami wstępnej obserwacji podczas indywidualnych spotkań z wychowawcą w czasie tzw. godziny dostępności nauczyciela. Na bieżąco też, w czasie przyprowadzania i odbierania dziecka, przekazywane były informacje dotyczące postępów dziecka bądź problemów związanych z jego funkcjonowaniem w przedszkolu. Systematycznie prowadzona była tablica „Moje prace”, na której umieszczano prace plastyczne dzieci. Dodatkowo na stronie internetowej przedszkola zamieszczane były fotorelacje z życia grupy (z prowadzonych zajęć i obchodów świąt i uroczystości). Nieoceniona była również ich pomoc w przygotowaniach do uroczystości pasowania na przedszkolaka, dnia babci i dziadka, balu przedszkolaka oraz w zorganizowaniu paczek mikołajkowych dla dzieci.
MOCNE I SŁABE STRONY:
MOCNE:
- Samodzielność dzieci.
- Integracja grupy.
- Zaangażowanie w wystąpieniach publicznych.
- Współpraca podczas zajęć, jak i chętny w nich udział.
- Wysokie poczucie rytmu oraz łatwość wyrażania muzyki za pomocą ruchu.
- Chętny udział w ćwiczeniach ruchowych, rozgrzewkach.
- Udana współpraca z rodzicami.
- Owocna i przyjazna współpraca z nauczycielami innych grup.
- Umiejętność sprzątania zabawek oraz miejsc pracy przez wszystkie dzieci.
SŁABE:
- Orientacja w przestrzeni – prawa i lewa strona.
- Duża absencja niektórych dzieci.
- Zróżnicowane używanie natężenia głosu podczas zabaw (jedni zbyt silnie, inni – prawie milcząco).
- Umiejętność skupienia uwagi i wyciszenia grupy.
- Cierpliwe wysłuchanie wypowiedzi innych.
- Sprawność manualna podczas wycinania nożyczkami, zapinania zamków i rzepów.
REALIZACJA ROCZNEGO PLANU PRACY NA ROK 2024/2025
- Udział dzieci w pasowaniu na przedszkolaka, zaangażowanie rodziców do pomocy.
- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
- Narodowe Święto Niepodległości powiązane z ogólnopolską akcją „Szkoła do hymnu”.
- Dzień Pluszowego Misia.
- Poznanie tradycji związanych z obchodami Andrzejek.
- Spotkanie z Mikołajem, zaangażowanie rodziców do pomocy.
- Warsztaty kulinarne z okazji Dnia Babci i Dziadka w GOK w Krzeszowie, pomoc rodziców w organizacji.
WYCIECZKI
- Wycieczka na najbliższe skrzyżowanie, zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, utrwalenie przepisów związanych z ruchem drogowym.
- Wycieczka po ulicach Krzeszowa: obserwowanie zmian w przyrodzie, obecności zwierząt oraz symboli narodowych.
DO REALIZACJI PODSTAWY PRAGRAMOWEJ WYKORZYSTANO RÓŻNE FORMY I METODY PRACY
KORZYSTANIE Z MULTIMEDIÓW:
1. Oglądanie filmów edukacyjnych wykorzystując laptopa i stronę youtube.pl
2. Oglądanie prezentacji multimedialnej.
3. Wykorzystanie tablicy interaktywnej.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA:
1. Spacery po ulicach Krzeszowa.
2. Poranne rozgrzewki w rytm wesołych melodii.
3. Ćwiczenia skoczne rozwijające motorykę dużą.
4. Zabawy ruchowe, taniec, elementy rytmiki, pantomima, elementy gimnastyki.
WYKORZYSTANIE DOSKONALENIA ZAWODOWEGO PRZEZ NAUCZYCIELA:
- Zajęcia urozmaicane ćwiczeniami rytmicznymi, piosenkami utrwalającymi rytm i tempo, ćwiczeniami logorytmicznymi, wykorzystanie utworów muzyki klasycznej i popularnej.
REALIZACJA PROGRAMU ZINTEGROWANEJ STRATEGII UMIEJĘTNOŚCI – ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
1. Rozmowy na temat zawodów wykonywanych przez rodziców dzieci.
2. Zapoznanie z pracą fryzjera, policjanta, nauczyciela, lekarza, strażaka.
3. Zapoznanie z pracą ratownika medycznego podczas ćwiczeń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
PROWADZENIE ZAJĘĆ, ZABAW DYDAKTYCZNYCH, KORZYSTANIE Z RÓŻNORODNYCH FORM, ŚRODKÓW, POMOCY PODCZAS REALIZACJI ROCZNEGO PLANU PRACY – MODA NA ZDROWIE WŚRÓD DZIECI I RODZICÓW
1. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem historyjek obrazkowych, kukiełek, literatury dziecięcej promujących zdrowy tryb życia.
2. Wykorzystanie gier dydaktycznych o tematyce zdrowotnej.
3. Prowadzenie zabaw ruchowych z wykorzystaniem metod odtwórczych i twórczych.
4. Organizowanie w salach kącików do zabaw tematycznych ( Sklep! Kucharz! Apteka! Lekarz!) oraz kącika czystości i kącika relaksacyjnego.
WDRAŻANIE STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rozmowa na tematy:
- Co to jest bezpieczeństwo?
- Jak rozmawiamy ze sobą?
- Co robimy, kiedy jest coś nie tak?
- Nasze zasady korzystania z internetu
- Każdy z nas jest wyjątkowy!
- Co robimy, kiedy widzimy coś złego?
- Kiedy mówimy ,, stop”
UDZIAŁ 3 I 4 LATKÓW W CIEKAWYCH DNIACH I UROCZYSTOŚCIACH:
- Pasowanie na przedszkolaka.
- Odśpiewanie hymnu Polski.
- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
- Dzień Chłopaka.
- Kino sferyczne.
- Dzień Pluszowego Misia.
- Dzień dyni.
- Zabawy i wróżby andrzejkowe.
- Udział w spotkaniu z Mikołajem.
- Warsztaty kulinarne z okazji Dnia Babci i Dziadka.
- Udział w konkursie wewnątrzprzedszkolnym na największą dynię.
Opracowała: mgr Monika Łoś - Prucnal
Bajkowe pacynki na paluszki
Ulubione bajeczki i baśnie
Baśniowe układanki
Przebieranki w zawody
Wizyta strażaków z OSP Krzeszów
Urodzinki Zuzi
Zajęcia z terapii ręki prowadzone przez Panią Magdalenę Karbarz
Wyklejanka "Pojazdy - zawody"
Zawody dawniej i dziś
Praca plastyczna pt. "Zawody"
Maluszki uwielbiają puzzle
Jak wygląda moja babcia? Jak wygląda mój dziadek?
Piernikowe warsztaty z Babcią i Dziadziem
Laurki dla Babci i Dziadzia
Wizyta duszpasterska, wspólne kolędowanie
"Tik-tak" zajęcia na temat zegarów i czasu
Praca plastyczna "Ptaszki"
Urodzinki Emilki
Urodzinki Ignasia
Urodzinki Oli
Maluszki życzą wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia!
Praca plastyczna Świąteczne miasteczko
Urodzinki Esterki
Więcej zdjęć znajda Państwo w albumie Grudzień grupa 3-4latki
Bałwankowe opaski
Odpoczywamy po obiadku
Bałwankowe zabawy. Rozróżnianie kolorów, przeliczanie do 3, turlanie bałwanka
Kolorowanie bałwanka
Wizyta Świętego Mikołaja
więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Mikołajkowa praca plastyczna
Andrzejki
Dzień ulubionej zabawki
Dzień pluszowego misia
Więcej zdjęć znajdą Państwo w albumie fotograficznym
Pasowanie na przedszkolaka
Ćwiczymy równowagę
Nasze obowiązki
Karolinka - laureatka z naszej grupy w konkursie plastycznym "Czystość do zdrowie"
Miedzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Więcej zdjęć znajdą Państwo w albumie fotograficznym
Kino sferyczne
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Profilaktyka wykorzystywania seksualnego
"Bezpieczne zasady". Zajęcia z Panią Psycholog
Więcej zdjęć znajdą Państwo w albumie "Listopad 3-4latki"
Zajęcia z Panią psycholog z elementami terapii ręki
Zajęcia gimnastyczne z woreczkami
11.11. Dzień Niepodległości
"Kolorowe kształty", elementy kodowania
Wręczenie dyplomów w konkursie dyniowym
"Dzień dyni"
"Emocje". Zajęcia z Panią Psycholog
Urodzinki Nikoli
Jemy zdrowo i kolorowo
Malujemy kredą
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Praca plastyczna "Jesienny koszyk"
Gramy na instrumentach
Dzień Chłopaka
Dzień Przedszkolaka
Codziennie kolorujemy świat
"Jeże z plasteliny"
"Wodne malowanki"
Praca plastyczna "Kolorowe baloniki"
Ćwiczenia gimnastyczne "Ścieżka sensoryczna"