SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO PRZEDSZKOLA OD WRZEŚNIA 2023 R. NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 31 SIERPNIA 2023 R. W BUDYNKU PRZEDSZKOLA O GODZ. 16.00. SPOTKANIE PRZEBIEGAĆ BĘDZIE W DWÓCH FORMUŁACH: SPOTKANIE OGÓLNE - PRZEKAZANIE INFORMACJI NA TEMAT FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA ORAZ SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH.
Spotkanie na inaugurację roku przedszkolnego 2023/2024
ADAPTACJA
• Zanim oddasz dziecko do przedszkola porozmawiaj z nim o przedszkolu, zachęć go opowiadając o pobycie swoim lub innych dzieci, o zabawach, śmiesznych sytuacjach; wykorzystaj lekturę książek lub filmy, których bohaterowie idą do przedszkola.
• W żadnym wypadku nie strasz dziecka przedszkolem.
• Przygotowując dziecko do przedszkola pozwól mu samodzielnie jeść, umyć się, zapiąć guziki czy posprzątać talerze, a następnie pochwal je głośno za dobrze wykonane zadanie. To wzmocni jego wiarę we własne umiejętności i możliwości i sprawi, że maluch łatwiej będzie sobie radził w przedszkolu.• Przychodź do przedszkola kilka minut wcześniej, pomóż dziecku rozebrać się, zaraz potem pożegnaj go czule, ale stanowczo upewniając, że nie znikasz na zawsze i wyjdź.
• Nie mów, że wrócisz za kilka minut, raczej wytłumacz, że idziesz do pracy i wrócisz kiedy tylko skończysz.
• Staraj się panować nad własnym zdenerwowaniem, ponieważ dziecko wyczuwa Twoje emocje, niepokoi się i dodatkowo stresuje. Jeśli czujesz, że rozstanie z dzieckiem przychodzi Ci z trudnością, niech przez jakiś czas odprowadza go inny członek rodziny.
• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
• Po pożegnaniu nie zaglądaj do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. Jeśli twoja pociecha zauważy cię, resztę dnia może spędzić przy drzwiach z nadzieją, że pojawisz się tam znowu. Jeśli się martwisz i chcesz się upewnić, czy wszystko jest w porządku poproś kogoś z personelu o sprawdzenie.
• Dobrym pomysłem jest zabranie do przedszkola ulubionej zabawki - przytulanki. Poprzez kontakt z czymś przypominającym dom stwarza się dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, aby nie były to drobne przedmioty (grozi połknięciem !).
• Zadbaj o wygodne ubranie malucha. Najlepsze jest takie, które dziecko może samodzielnie zmienić (obuwie "na rzepy", spodnie czy spódniczka z gumką, koszulka).
• Nie zakładaj z góry, że dziecko nie będzie jadło niektórych potraw. Jeżeli maluch nie ma alergii na daną potrawę lub nie ma innych przeciwwskazań lekarskich, warto je zachęcać do jej zjedzenia. Pamiętaj, że w towarzystwie rówieśników dzieci najczęściej zjadają wszystko, zapominając, że dotychczas nie lubiły jakiś potraw.
• Nie martw się, że maluch nie będzie chciał leżakować. Nawet, jeśli przez pierwsze dni dziecko będzie protestowało przed zaśnięciem to z czasem się przyzwyczai. Leżakowanie to doskonały czas na relaks, wyciszenie, odpoczynek po obfitującym w różnorodne zajęcia i zabawy poranku. Prawie wszystkie 3-4 latki zasypiają podczas poobiedniego odpoczynku.
• Jeśli obiecałeś zabrać swoją pociechę zaraz po obiedzie, dotrzymaj obietnicy! Bardzo stresująca jest dla malucha sytuacja, kiedy większość dzieci poszła już do domu, a ono jeszcze nie. Przez pierwsze dni warto zabierać dziecko nieco wcześniej.
• Po powrocie do domu nie zadręczaj malucha pytaniami o przedszkole, gdy będzie miało ochotę samo Ci opowie; wysłuchaj go uważnie, zachęć do rozmowy, ale nie naciskaj.
• Przygotuj się, że zanim przedszkolak przyzwyczai się do nowego rytmu dnia po powrocie do domu może być zmęczony bardziej niż zazwyczaj.
• Przynajmniej w pierwszym okresie pobytu w przedszkolu, po południu oraz w wolne dni, poświęć maluchowi więcej czasu.
• Postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z nauczycielkami danej grupy. Pamiętaj, że opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne przez ciebie do zaakceptowania, nie są wynikiem negatywnego stosunku do dziecka, ale troski o nie.
• Żegnaj i witaj swoją pociechę z uśmiechem!Rodzicu pamiętaj, że adaptację utrudniają:
- twoje wyrzuty sumienia,
- niepokój o dziecko,
- brak zaufania do placówki,
- podejrzliwość w stosunku do personelu,
- brak jasnych reguł,
- traktowanie dziecka przedmiotowo,
- pośpiech i zdenerwowanie,
- spóźnianie się,
- brak czasu dla dziecka,
- obrażanie się na dziecko,
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie